Ostrogi piętowe jak sobie z nimi radzić?
Jeśli odczuwasz dyskomfort w okolicy pięty podczas chodzenia to najprawdopodobniej masz problem z ostrogą piętową. Ktoś, kto doświadczył tego problemu doskonale wie o czym mówię. W początkowej fazie przeszywający ból pięty za każdym razem, kiedy tylko stopa dotknie podłoża. Niestety gdy na skutek stanu zapalnego ból się rozwija nie daje za wygraną nawet w pozycji siedzącej, leżącej czy podczas snu. Plusem jest fakt, że ostrogi piętowe w żaden sposób nie zagrażają naszemu życiu. Mimo to potrafią dać nam nieźle w kość. Doskonale wiem co mówię, doświadczyłam tego na własnej skórze, a raczej na własnej pięcie.
Co to jest ostroga piętowa?
Ostrogi piętowe to kilkumilimetrowe wyrostki kości umiejscowione na kości piętowej. Jednakże kiedy mówimy o ostrodze piętowej w charakterze dolegliwości to absolutnie nie mamy na myśli tychże wyrostków. One w żaden sposób nie wywołują dyskomfortu. Z punktu widzenia medycyny ostroga piętowa to zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego. Można to jednak spłycić do języka laików. Czyli prosto rzecz ujmując, ostrogę piętową jako nadprogramową tkankę kostną. Powstałą na skutek procesu zapalnego tkanki łącznej pomiędzy palcami, a piętą. Są to miejsca bardzo newralgiczne.
Przyczyny powstania ostryg piętowych
Przyczyn jest tak naprawę sporo, mogą to być urazy, mikro-urazy, niewłaściwe, za małe obuwie. A także przeciążenia czyli nadwaga. Nasza stopa wykonując nawet najmniejszy krok napina i rozluźnia ścięgna pomiędzy piętą, a palcami stopy. Im cyfra na wadze jest większa, tym łuk stopy bardziej się spłaszcza powodując naciągnięcia i coraz to większy stan zapalny. W podobny sposób tworzy się ostroga Haglunga, ale dziś skupimy się na piętowej.
Jak leczyć ostrogę piętową?
Ponieważ leczenie ostryg piętowych jest długotrwałe to niektórzy sądzą, że nie ma na nie sposobu. To nieprawda! Sposób jest i to nie jeden. Przede wszystkim trzeba zacząć od wizyty u lekarza by zdiagnozował problem i zlecił odpowiednią terapię. Nadzór lekarza i obserwacja jest w tym wypadku konieczna, bo w zależności od wyników zdjęcia rentgenowskiego i zapalenia przyczepu rozcięgna podeszwowego metod leczenia może być wiele.
Ja jednak chciałabym podpowiedzieć Wam jak możecie pomóc sobie sami w domu, zarówno uśnieżyć ból jak i walczyć z ostrogą.
1. Złagodzić ból, pomogą okłady z lodu. Może to być mrożonka wyjęta z zamrażalnika, lub kostki lodu wsypane do woreczka. Uwaga nigdy lodu nie przykładamy bezpośrednio na skórę. Najlepiej zimny kompres owinąć w ręcznik i dopiero zaaplikować na bolące miejsce. Okład trzymamy nie dłużej niż 15 minut by nie doszło do odmrożenia skóry.
2. Ruch – mimo, że jest to trudne kiedy ból doskwiera to jest to absolutnie konieczne. Uwaga nie mamy szarżować by doprowadzić się do zakwasów. Wystarczy dość energiczny spacer. Ponadto ćwiczenia rozciągające ścięgna Achillesa. (Mi pomogły pozbyć się problemu.) Chodzić dużo bosymi stopami po dywanie by wzmocnić stopy, a także podnosić palcami stóp małe przedmioty np. skarpetki. Kolejnym prostym ćwiczeniem jest kręcenie stopą kółek w różne strony. Ten punkt powinno się również stosować profilaktycznie nawet kiedy ból zniknie. Bowiem ruch jest bardzo wskazany dla zdrowia i lepszego samopoczucia.
3. Wyposaż swoje obuwie w wkładki na ostrogi piętowe, by ograniczyć dyskomfort do minimum. Dopasowane buty na niskim obcasie z wkładkami zmniejszy dolegliwości i podrażnienia pięty.
4. Masaż stóp, tak uwielbiany szczególnie przez kobiety. Poprawia ukrwienie, przynosi ulgę, trenuje rozcięgno co przyspiesza proces gojenia.
5. Utrata masy ciała. Gdy Twoim problemem są ostrogi piętowe i masz nadwagę to dla własnego dobra zrzuć kilka kilogramów. Każdy kilogram mniej odciąży stopy, kręgosłup i przy speszy proces gojenia.
Przed podjęciem decyzji nawet o domowych sposobach leczenia skonsultować się z lekarzem!
Profilaktyka
- Utrzymanie wagi
- Regularne ćwiczenia rozciągające oraz ruch
- Masaż stóp
- Wygodne buty, na niskim obcasie lub płaskie, szerokie w okolicy czubka.
Komentarze