Negatywne myślenie – to negatywne uczucia i emocje.
Któż z nas nie doświadczył negatywnego myślenia po tym jak został wylany z pracy, spadł z roweru lub kiedy kolejny rok nie mógł się wybrać na upragnione wakacje? Myśli towarzyszą nam w każdej minucie naszego życia i niestety nie zawsze są przejawem radości. Również odzwierciedlają przykre i smutne zdarzenia. Jeśli jednak wciąż zamartwiamy się wówczas negatywne myślenie ma bezpośredni wpływ na nasze emocje, nastrój, a nawet na nasze postępowanie.
Smutek, obawa, wstyd, bezradność, bezsilność, a nawet złość to emocje wynikające z naszego negatywnego myślenia. Powstają ponieważ zadręczamy się niekorzystnym myśleniem. Bywa, że całkiem neutralne, a nawet pozytywne sytuacje z góry oceniamy fatalnie. To my sami niekorzystnie interpretujemy zdarzenia, tym samym serwując sobie stres, nerwy, frustracje i przykre doznania. A przecież nie każde zwolnienie z pracy musi oznaczać katastrofę, może okazać się że w nowej pracy będziesz bardziej doceniana i lepiej się w niej sprawdzisz. Podobnie jak upadek z roweru nie musi oznaczać połamanych nóg, raczej trzeba się cieszyć, że zdarzenie skończyło się tylko otarciami.
Jak uporać się z negatywnym myśleniem?
Nie da się ot tak całkowicie wyłączyć negatywnego myślenia. Możemy jednak sprawić by nie odbijało się ono na nas w negatywny sposób. Pamiętaj, że zmiana myślenia to umiejętność wymagająca czasu, ćwiczeń i treningu. Poniżej przedstawiam ćwiczenia, które są pomocne w zmianie nastawienia na pozytywne. Chodzi o to by skupiić się na pozytywach każdej sytuacji.
Zwracaj uwagę na swoje myśli.
Wyobraź sobie, że możesz usiąść wewnątrz swego umysłu i spokojnie obserwować negatywną myśl (niczym obserwowanie ptaszka fruwającego na dachu). Negatywne myśli są na ogół rezultatem zaburzeń kognitywnych, lub nieracjonalnych wzorców myślowych, zostało to zaobserwowane przez psychologów i psychiatrów na całym świecie. Nie potrzebna jest psychoterapia ani lekarstwa – wystarczy tylko obserwować myśl, jak coś co jest na zewnątrz Ciebie i patrzeć jak się rozwiewa.
Jasno określ dowody.
Innym sposobem na zmianę myśli jest ocena dowodów które ją popierają. Na przykład, jeśli zawsze myślisz “Nigdy nie mam wystarczająco pieniędzy,” może warto jest ocenić dowody i dojść do rozwiązania, jeśli takowe jest potrzebne. Do tego zadania potrzebujesz kartkę i długopis. Podziel kartkę na dwie kolumny (A i B). W kolumnie (A) spisz dowody na poparcie tego, że “nigdy nie masz wystarczająco pieniędzy,” np., stan konta, ciągłe proszenie o pieniądze, itp. W kolumnie (B) spisz obiektywne, prawdziwe dowody przedstawiające stronę przeciwną, np. posiadanie dachu nad głową, jedzenia, ubrań itp.
Jaka informacja przekazywana jest w tym ćwiczeniu?
Czy ze 100% szczerością możesz powiedzieć “nigdy nie mam wystarczająco pieniędzy”? Jeśli tak, to co dalej? Czy zaczniesz ograniczać swoje wydatki?
Kwestionuj wszelkie rozmyślania
Rozmyślania jako nadmiar myślenia, zadręczanie się bez kreatywnego myślenia jest bezcelowe, np. „jestem za gruba”. Samo myślenie o tym niczego nie zmieni, co najwyżej pogorszy Twoją samoocenę i wprawi Cię w jeszcze gorszy nastrój. Pytanie wówczas brzmi „Jak przekształcić te myśli?”
Oto sugerowany plan działania: (a) Sporządzić dwie kolumny na kartce papieru. Pierwszą podpisujemy „Myśl”, a drugą „Rozwiązanie” (b). Kiedy i o jakiej godzinie występują rozmyślania, należy zapisać je w kolumnie „a”. W kolumnie „rozwiązanie” wpisujemy wszystko co może pomóc np. ograniczenie słodyczy, ćwiczenia lub sporządenie dobrego planu. Na koniec tygodnia należy podliczyć ile razy występowały te myśli i jakie wyciągnięto wnioski.
Pamiętaj, że negatywne myślenie i sposób reagowania na sytuacje to nawyk, który jest w Tobie głęboko zakorzeniony. Dlatego nie poddawaj się po nieudanych próbach zmiany myślenia. Ten proces również wymaga czasu. Najważniejsze by pielęgnować w sobie dobro. Możesz mi wierzyć lub nie ale dobro przyciaga dobro, a pozytywne myślenie zmienia świat. Dlatego ciesz się z małych rzeczy, tym co masz i co osiągnęłaś. A w trudnych sytuacjach powtarzaj sobie niczym pacierz „dam radę”, „mogę to zmienić”, „zawsze jest jakieś wyjście”, „tym razem mi się uda”, „mam wpływ na moje życie”, „mogę to zrobić”. Te stwierdzenia dodadzą Ci sił i otuchy, sama się przekonasz, że działają niczym przepowiednia. Bo siła jest w Tobie, wystarczy w to uwierzyć!
„Urodziłeś się po to, by wieść nadzwyczajne życie, robić nadzwyczajne rzeczy i pomóc nadzwyczajnej liczbie ludzi. ”Mike Litman
Komentarze